Relacja z Turnieju Inauguracyjnego ASP 2017

IM i GM na czele Turnieju Inauguracyjnego Akademii Szachowej

Fot.: Tomasz Woźniak

 

Po blisko 8-godzinnych zmaganiach przy szachownicy wyłoniono zwycięzców Turnieju Inauguracyjnego. Turniej rozegrano 25 lutego, a organizatorem była Akademia Szachowa Płock, stowarzyszenie zajmujące się propagowaniem szachów w Płocku: szkoleniami w zakresie gry w szachy na poziomie podstawowym oraz zaawansowanym, organizacją turniejów, symultan.

 

Turniej zgromadził 46 zawodników z 5 województw o różnym poziomie i wieku. Liczba zawodników profesjonalnych oraz pół-amatorów pół-zawodowców grających w klubach sprawiła, że turniej był jednym z silniejszych w Płocku od wielu lat. Uczestnicy turnieju gościli w komfortowych warunkach, jakie zapewnił – atrakcyjnie położony na Wzgórzu Tumskim – Hotel Starzyński. Dodatkowo po piątej rundzie zawodnicy podczas przerwy smakowali kuchni hotelowej restauracji, co zapewnił organizator.

 

Fot.: Tomasz Woźniak

 

Dzięki wsparciu sponsorów wszyscy uczestnicy turnieju – i ci z Płocka czy z okolic, i ci z bardziej oddalonych miejscowości – nie wyjechali z Płocka bez nagrody.

Wielka w tym zasługa sponsorów turnieju, bez których wsparcia organizacja turnieju na takim poziomie i z takim rozmachem nie byłaby możliwa.

Głównym sponsorem nagród finansowych był SoftHard SA, dostawca Zintegrowanego Systemu Informatycznego Papirus SQL. Podziękowania od Mirosława Milewskiego, Prezesa Akademii odebrał wraz ze statuetką „Przyjaciel szachów” Pan Krzysztof Sulkowski, Prezes SoftHardu.

Do organizacji turnieju w znaczący sposób przyczyniły się: Suez PGK Sp. z o.o., Społem PSS Zgoda, Alltech SJ, Plocman Sp. z o.o.

Wielkie wsparcie w organizacji rozgrywek okazał Auchan Płock. Sponsor ufundował nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego dla juniorów w klasyfikacji szkół oraz książki. Ich tematyka począwszy od bajek poprzez lektury i poezję a skończywszy na książkach historycznych sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

W turnieju uczestniczył jeden zawodnik zagraniczny. I to gość z Ukrainy – Petro Golubka – legitymujący się tytułem mistrza międzynarodowego okazał się najlepszy – nie ustępując nikomu, czterokrotnie zgodził się na podział punktu, zdobywając tym samym 7 punktów z 9 partii.

Kolejne dwa miejsca na podium przypadły płocczanom. Obaj zdobyli również po 7 punktów, jednak lepszy w wartościowości pomocniczej okazał się mistrz międzynarodowy Bogdan Grabarczyk. Ostatnim miejscem na podium musiał zadowolić się najbardziej utytułowany zawodnik turnieju, arcymistrz Mirosław Grabarczyk. Poniżej zdjęcie triumfatorów w towarzystwie komitetu organizacyjno-sędziowskiego.

 

Od lewej: M. Grabarczyk, B. Grabarczyk, P. Golubka, P. Flak, M. Milewski, J. Osiecka-Flak

Fot.: Tomasz Woźniak

 

Poza nagrodami w kategoriach rankingowych nagrodzeni zostali najstarszy uczestnik – płocczanin Józef Leśniak, liczący 91 lat oraz najmłodszy uczestnik turnieju, którą okazała się skierniewiczanka Anna Nowacka. Choć tę dwójkę zawodników dzieli różnica 80 lat, łączą pasja oraz uśmiechy, jakie towarzyszyły podczas ceremonii zakończenia.

Nagrody otrzymało po trzech najlepszych juniorów w kategoriach: szkół podstawowych – gdzie zwyciężył Dominik Czarnomski z Żuromina przed Anną Nowacką i Aleksandrem Majchrzakiem, szkół gimnazjalnych – gdzie zwyciężył płocczanin Wiktor Dudkiewicz przed Adamem Milewskim i Radosławem Komorowskim oraz szkół ponadgimnazjalnych – gdzie zwyciężył Łukasz Wieczorek z Grodziska Maz. przed Kamilem Małachowskim.

Wyróżniono również zwycięzców w poszczególnych kategoriach rankingowych do: 1200, 1400, 1600 oraz 1800, którymi zostali odpowiednio: Dawid Komorowski reprezentujący Żuromin, Aleksander Majchrzak z Gąbina, płocczanie Wiktor Dudkiewicz oraz Zbigniew Klein.

 

Pierwsza dziesiątka turnieju w tabeli poniżej.

Źródło: chessarbiter.com

 

Turniej Inauguracyjny to pierwszy turniej szachowy zorganizowany przez Akademię. Wskutek dobrego odbioru turnieju przez środowisko władze Akademii już myślą o następnym.

Fot.: Tomasz Woźniak