Płocczanie w czołówce Mistrzostw Płocka 2019

W dniach 22-23 czerwca 2019 r. Internat Zespołu Szkół Technicznych w Płocku w komfortowych warunkach gościł pasjonatów królewskiej gry. Zawody, w których w szranki stanęło 43 uczestników: amatorów, jak i bywalców turniejowych potyczek, miały charakter otwarty.

Organizacją zawodów zajmowało się Stowarzyszenie Akademia Szachowa Płock, zaś w roli współorganizatora imprezy, zabezpieczającego salę gry, występował Zespół Szkół Technicznych.

Turniej miał charakter turnieju eksperymentalnego z uwagi na obowiązujące tempo gry. W każdej z 9 rund zawodnicy mieli do namysłu po 30 minut na rozegranie partii, przy czym po każdym posunięciu zegar dodawał 30 sekund. I właśnie ten dodatek sprawiał, że trudno było przewidzieć godzinę zakończenia rundy, nie mówiąc o całym turnieju. Warto podkreślić, iż „najwięksi” pasjonaci królewskiej gry w sobotę opuszczali salę rozgrywek tuż przed godz. 20:00. Natomiast w ostatniej rundzie drugiego dnia zawodów jedna z grających par „przetrzymała” pozostałych zawodników o blisko godzinę.

Turniej odbył się przy znaczącym wsparciu Miasta Płocka w ramach dofinansowania zadania publicznego.

Czołowa trójka zawodów zdobyła po 7,5 punktu, a różnice w punktacji pomocniczej świadczą o tym, iż sprawa „złota” i „srebra” ważyła się do ostatnich chwil. Ostatecznie zwyciężył Rafał Kowalczyk, zawodnik LKS Park Starzenice. Na drugim stopniu podium stanął Paweł Flak, zawodnik Akademii Szachowej Płock. Trzeci zaś okazał się płocczanin Mariusz Duch, reprezentujący barwy Gostmatu Gostynin.

Od lewej – siedzą: G.Potkański, P.Flak (II), M.Duch (III), R.Kowalczyk (I), stoją: K.Borkowski (VIII), B.Gąsiorowski (VII), J.Osiecka-Flak, K.Jędryczka (VI), M.Kamiński (V), D.Wypych (IV)

Pierwsza dziesiątka turnieju w tabeli poniżej.

Źródło: chessarbiter.com

Czwarte miejsce przypadło kolejnemu mieszkańcowi Płocka, występującemu w barwach gostynińskiego Gostmatu. Dominik Wypych, bo o nim mowa, zgromadził 6,5 punktu, tracąc do czołowej trójki 1 punkt.

W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch zawodników Akademii Szachowej Płock: piąte miejsce z 6 punktami zajął Mariusz Kamiński, zaś dziewiąte – Andrzej Rakowiecki z dorobkiem 5,5 punktu.

Na swoje nagrody niecierpliwie czekali najmłodsi uczestnicy zawodów. Tę klasyfikację zdominowali juniorzy z ciechanowskiego Promyka, którzy – z 5 nagród przewidzianych do odbioru w tej kategorii – wywoływani byli aż czterokrotnie.

Od lewej: S.Kącki, J.Osiecka-Flak, Sz.Borkowski, P.Flak, A.Szczypawka, G.Potkański, J.Mossakowski, M.Maliszewski